“Щоб не поїхати на чорному потязі”: Зберігати пам’ять про померлих потрібно правильно

Одна жінка вийшла на пенсію. Вона довго працювала, — такий вже у неї був характер, не хотіла вона вдома сидіти. Але довелося піти, — змінилося керівництво, її попросили піти. Вона влаштувала чудове прощальне свято в хорошому кафе, а потім вирішила зайнятися садом і ремонтом квартири, інформує Ukr.Media.

Але їй було нестерпно тужливо, вона ніби загубилася, як бджола, що відстала від рою. Як птах, що відстав від зграї. І з радістю вона вирушила на зустріч однокурсників, щоб поспілкуватися зі старими друзями, отримати нові враження, поділитися своїми подіями…

Вона прийшла і жахнулася. Вона років двадцять не ходила на ці зустрічі, ніколи було. Посивілі, постарілі люди, — виходить, і вона так само виглядає? А найголовніше, мало однокурсників-то. Багато померли. І жінка згадала повість Агати Крісті про десять негренят. Одного вжалила бджола, другого звалила зараза, третій пішов на риболовлю та й не повернувся…

І колишні хлопці, нині літні люди, запропонували їй, як колишній старості, завдання. Вона й сама цього хотіла! Це ж так важливо. Так потрібно. Потрібно зняти поминальне відео про тих, хто пішов. Старі юнацькі фотографії туди вставити, уривки домашнього відео, спогади родичів і однокурсників… Такий зняти епічний фільм про тих, хто пішов. Але залишається в наших серцях.

Тамара почала займатися цим фільмом. Вона була відповідальна, добре розбиралася в комп'ютерних програмах, добре писала… Вона об'їздила і обдзвонила друзів і родичів, зібрала фотографії, старі, ламкі, вицвілі… І цілими днями працювала над фільмом. Поки не поїхала до лікарні в тяжкому стані.

Їй ставало все гірше, але вона намагалася не звертати уваги. Поки от зовсім погано не стало. І весь час, поки вона працювала над відео, їй снилися страшні сни. Хоча нічого особливо страшного в них не було. Потяг стоїть, в ньому померлі. І вони кличуть Тамару, простягають їй руки, — швидше, швидше! Поїхали! Потяг чорний, вагони чорні, слабке світло ліхтариків біля входу в вагон.

Або снилися молоді друзі в чудовому саду. Усміхалися і запрошували залишитися. Нічого ж страшного немає? А вона прокидалася в холодному поту, з криком, тому що в усмішках мерців було щось жахливе. І абсолютно було зрозуміло, що це — мерці, хоч і веселі, добрі…

Тамара занадто пильно заглянула в долі померлих. Цілими днями вона розглядала і сканувала фотографії тих, хто пішов. Своїх ровесників, з якими була емоційно пов'язана. Вона не хотіла цього, але виникав все міцніший зв'язок з померлими. Померлі дивилися з фотографій, злегка усміхалися, ніби говорили: "Твій час минув. Ми померли. І ти теж збирайся!".

Тамара і без того переживала те, що називають "соціальною смертю", — вона працювала з людьми все життя, була вбудована в колектив завжди, відчувала себе частиною цілого. А тепер залишилася бджолою без вулика, птахом без зграї. І мимоволі синхронізувалася з померлими, перетворювалася на члена цього колективу, можна так сказати.

І, звичайно, інформація про те, хто чим хворів, як страждав, як помирав, теж осідала в душі. Діагнози, сльози близьких, безнадійність, страждання…І на самоті цілими днями займатися такою важливою і корисною, але сумною і моторошнуватою справою, не надто весело. М'яко кажучи. Тамара приєдналася до тих, хто пішов. Всі фактори сприяли цьому.

Їй довелося залишити це заняття за порадою одного літнього і розумного лікаря. Він розговорився в лікарні з Тамарою, а потім сказав, що від емоційного настрою і від кола спілкування залежить зцілення. Померлим ви вже не допоможете. Живі про цей фільм забудуть, швидше за все. А ви можете втратити залишки сил.

Дивіться, ви ж уся тремтите при думці про те, що треба продовжувати цю сумну роботу. У вас тиск підскочив, ось цифри. Ваш організм опирається. Так що всім буде краще, якщо ви залишитеся живі. І ваші однокурсники абсолютно точно цього б хотіли.

Тамара послухала лікаря. І потім дізналася, що подібні історії не рідкість. Все залежить від стану того, хто займається збором інформації про померлих. Від того, яка надмета цього збору. Від чутливості людини. Від її оточення, — самому таке робити не варто.

Спілкуватися зі світом мертвих треба дуже обережно. Одна справа — зберігати пам'ять про своїх близьких. Інша — в складному психологічному стані щодня ворушити життя померлих людей, дивитися на їхні фотографії, закачувати в свій комп'ютер, — у всіх сенсах закачувати в свій комп'ютер.

Тамара одужала. Замовила поминальні молитви за всіма правилами для тих, хто пішов. А сама поїхала в санаторій на два місяці. І там з живими людьми займалася гімнастикою, гуляла, грала в рухливі ігри і вела цікаві бесіди на життєві теми. Тому що живі повинні жити. І берегти себе. І радіти життю. Не надто занурюючись у світ смерті, — щоб не поїхати передчасно на чорному потязі…

Джерело