Фото: Getty Images Путін і Трамп 30 листопада 2018 року в Буенос-Айресі
Трамп заявив, що з Україною обговорювалось питання території, які “збережуться і які будуть втрачені”.
Українсько-американські переговори в Саудівській Аравії включали обговорення потенційних “територіальних поступок” у рамках домовленого врегулювання з Росією. Про це повідомляв Держсекретар США Марко Рубіо.
Адміністрація Трампа неодноразово заявляла, що і Києву, і Москві доведеться йти на компроміси для мирної угоди, називаючи “нереалістичною” мету України щодо відновлення кордонів до 2014 року.
Сьогодні сам президент США під час зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте підтвердив, що з Києвом обговорювали території, які “збережуться і які будуть втрачені”.
Про що йде мова
“Ми обговорювали з Україною територію, частини територій, які будуть збережені та які втрачені, а також усі інші елементи остаточної угоди”, – сказав Трамп.
Мова під час переговорів йшла і про те, “кому дістанеться електростанція”. Очевидно, що Трамп говорив про окуповану Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі.
Він уточнив, що це обговорювалося між США та сторонами, тобто вони “не працювали таємно”.
Також Трамп сказав, що Вашингтон прагнуть припинення війни в Україні, тому зараз спілкуються стосовно цього з представниками Росії.
“Я отримав звістку, що у Росії все йде добре. Я сподіваюся, що Путін і решта готові зупинити цей кошмар. Путін зробив дуже багатообіцяючу заяву, але вона була неповною. Хотілося б бачити припинення вогню із боку Росії. Сподіваємося, що Росія вчинить правильно. Я сподіваюся зустрітися і поговорити з Путіним”, – сказав президент США.
Росія хоче більше
Зазначимо, що Росія не одноразово озвучувала свої вимоги щодо поступок. Зокрема, повна відмова України від чотирьох областей – Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. Ці області містять широкі території, які зараз контролюються Україною, включаючи обласні центри Запоріжжя та Херсон.
Ці чотири області забезпечують наземне сполучення Росії до анексованого Криму. Зрозуміло, що така поступка передала б Москві більше землі, ніж просто заморожування по нинішній лінії боїв, де Росія зараз контролює близько 20% території України.
У грудні в Кремлі заявляли, що повне виведення українських військ із цих областей буде вимогою для початку мирних переговорів.
Окрім цього Москва прагне не тільки отримати контроль над цими територіями, але й юридичне визнання від України та США. Нагадаємо, що у вересні 2022 року Росія незаконно закріпила у своїй конституції право власності на чотири області, яких вона зараз вимагає після незаконних фіктивних референдумів на окупованих територіях , що не має ваги на міжнародному рівні.
Позиція України
Заяву Трампа українська влада ще не коментувала, хоча напередодні президент Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами підкреслив, що Україна все одно збереже свої юридичні претензії на цю землю.
“Ми боремося за свою незалежність. Тому ми не будемо визнавати жодні окуповані території Росією. Це факт”, – сказав Зеленський .
“Наш народ боровся за це, наші герої загинули. Скільки поранених, скільки пройшло. Ніхто про це не забуде… Це найголовніша червона лінія. Ми нікому не дамо забути про цей злочин проти України”, – додав президент.
Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), опублікованим 3 січня, готовність українського народу піти на територіальні поступки для швидкого припинення війни є найвищою за весь час, але така думка все ще в меншості.
Опитування показало, що близько 38% відсотків українців готові поступитися територією в рамках мирної угоди, порівняно з 8% у грудні 2022 року.
Кількість українців, які виступають проти відмови від територій за будь-яких обставин, “навіть якщо це затягне війну і загрожуватиме збереженню незалежності”, становить 51%, згідно з опитуванням.
Залиште відповідь