Нова військова стратегія України: що відомоСюжет

Нова військова стратегія України: що відомоСюжет

Фото: пресслужба Генштабу Київ наполягає на наступальних операціях

Американські та українські чиновники спільно шукають новий план дій для ЗМУ, пишуть західні ЗМІ.

Україна та Сполучені Штати розробляють нову військову стратегію. Для цього на постійній основі в Києві буде перебувати один з американських генералів. Затвердити новий план дій планують наступного місяця під час серії військових навчань, які пройдуть у німецькому Вісбадені.

Певні розбіжності

Як пише видання New York Times, ставки на новий план – величезні. Без цієї стратегії та додаткового фінансування Україна може програти війну, вважають у Вашингтоні.

Американці наполягають на консервативному плані, який передбачає утримання територій та накопичення сили протягом наступного року, додає ЗМІ.

Ще низка чиновників з Пентагону хоче, щоб Україна дотримувалася стратегії “утримуй і будуй” – зосередилася протягом 2024 року на утриманні території, яка у неї є, і розвитку своєї здатності виробляти зброю. Сполучені Штати вірять, що ця стратегія покращить самодостатність ЗСУ та забезпечить Київ в змозі дати відсіч будь-якому новому російському пориву.

“Мета полягала б у тому, щоб створити достатню реальну загрозу, щоб Росія могла розглянути питання про участь у змістовних переговорах наприкінці наступного року або в 2025”, – говориться в статті.

У той же час українці хочуть перейти в наступ задля вигідніших умов для переговорів. Вони шукають креативних способів вивести Росію з рівноваги за допомогою нападів на збройові заводи, склади та залізничні лінії для транспортування боєприпасів, а також здобути символічні перемоги. Один колишній український високопоставлений військовий в коментарі для журналістів відмовився обговорювати пропозиції, але сказав, що новий план уточняється і є “дуже сміливим”.

Ознаки компромісу

Київ та Вашингтон все ж таки зможуть домовитись щодо нової стратегії, вважає New York Times. Зокрема, високопоставлені чиновники США заявили, що вони відкриті до деяких нових ідей України.

Офіцери Пентагону були вражені, які наслідки мали успішні удари України по Криму цієї осені. Американські стратеги вважають, що українці можуть розвинути цей успіх наступного року, навіть якщо більшу частину їхньої енергії буде спрямовано на відновлення сил.

Головний командувач США у Європі генерал Крістофер Каволі вже взяв на себе головну роль у координації з українськими офіційними особами. Пентагон також вирішив направити у Київ генерал-лейтенанта Антоніо Агуто-молодшого, який зараз керує підтримкою України з бази в Німеччині.

За словами американських чиновників, генерал Агуто працюватиме безпосередньо з військовим керівництвом країни, щоб передавати поради Сполучених Штатів.

Чому не вдався літній контрнаступ

Контрнаступ 2023 року був побудований на переробці української армії за зразком американської, пише New York Times. На думку критиків, це був підхід, який Сполучені Штати спробували застосувати у В’єтнамі, Іраку та Афганістані, але здебільшого безуспішно.

Так, протягом трьох місяців військовослужбовці США та союзників навчали дев’ять бригад (36 тисяч українських військових), основам маневреної війни. Теорія, висунута американськими стратегами, полягала в тому, що лише важка сила може пробити міцні російські лінії та повернути південно-східне узбережжя України.

Але поки США вчили Україну користуватися зброєю, росіяни окопалися і готувалися до майбутньої битви. Американські та українські стратеги спочатку не усвідомлювали, наскільки росіяни зміцнюють свою оборону. Українські війська, які тренувалися в Німеччині, відпрацьовували прорив оборони, набагато меншої міцності, ніж те, з чим вони зрештою зіткнуться”, – говориться в статті.

Глибока російська оборона включала більш грізні мінні поля, ніж бачили з часів Корейської війни, стару технологію, яка сповільнила, а потім зупинила наступ української армії, додають журналісти.

Окрім цього саме використання Росією різноманітних дронів, у тому числі комерційних безпілотників китайського виробництва, докорінно змінило природу механізованої маневрової війни.

“У минулому можна було використовувати прориви вздовж лінії фронту, що дозволяло наступаючим силам отримати перевагу, перш ніж їхній ворог зможе відповісти. Зараз, коли поле бою майже постійно оглядається, будь-якій стороні важко отримати вигоду, не виявивши й не зупинивши артилерією чи контратакою”, – вважає видання.

Загалом, як стверджує ЗМІ, російські безпілотники змогли перервати зв’язок між військами на передовій і командним пунктом України.

Також проблеми України ускладнювали гострі розбіжності з американськими генералами щодо того, як і де використовувати нові механізовані сили. Київ вважав Схід найкращим місцем для наступу, в той час як Вашингтон називав Донбас стратегічно менш важливим ніж окуповане південне узбережжя.

“У результаті Україна тримала свої сили розділеними між сходом і півднем, відмовляючись від одного головного напряму наступу. І замість рішучого прориву склалася важка патова ситуація. Українське військове керівництво заявило, що вважає американські очікування нереалістичними, особливо враховуючи той факт, що вони не мали повітряних сил, щоб захистити свої наземні підрозділи”, – додає газета.
 

Джерело