Нині у Силах оборони України є десятки моделей бойових броньованих машин, більшість з яких передані нам союзниками. Є техніка на колісній базі або гусеничних шасі. Але трактування приналежності бронетехніки (різних моделей БМП та БТР) до того чи іншого типу у нашій та закордонній практиці різняться.
У широкого загалу домінує, так би мовити, «радянське» сприйняття класифікації бойових броньованих машин (ББМ) призначених для транспортування особового складу на полі бою та його вогневої підтримки.
Виглядає вона наступним чином: те, що на колесах — бронетранспортер (БТР); на гусеницях — бойова машина піхоти (БМП). Але такий підхід у класифікації не відображає головної відмінності броньованих машин. Бо завдяки більш потужному озброєнню БМП має можливість діяти в бойових порядках спільно з танками.
Європейські країни при визначенні типу ББМ, призначеної для транспортування особового складу, здебільшого дотримуються термінології, яка встановлена Договором про звичайні збройні сили в Європі.
Відповідно до цього міжнародного документа, приналежність ББМ до того чи іншого типу визначають за калібром основного озброєння. Якщо основна зброя має калібр менше 20-мм — бронетехніка класифікується як бронетранспортер (APC — Armored Personnel Carrier). Якщо калібр основної зброї понад 20-мм — це вже бойова машина піхоти (IFV — Infantry Fighting Vehicle).
Таким чином, за європейською традицією класифікації, залежно від встановленого на базовому шасі озброєння (бойового модуля) одна і та ж ББМ буде належати до різних класів. Для прикладу, вітчизняні «бронетранспортери» БТР-3 та БТР-4Е та російський БТР-82А є бойовими машинами піхоти, оскільки калібр основного озброєння у них понад 20 мм. Іноді машини такого типу ще називають колісними БМП.
Нині прийняті на озброєння, допущені до експлуатації у підрозділах Сил оборони України, зокрема такі БТР іноземного виробництва: LAV-TCV, FV432, FV105, M1126 Stryker, FV103 Spartan, М113А3, YPR-765А1, VAB, XA-185 PASI. Частина з них — на колісному ходу, частина — на гусеничному. Всі перелічені зразки оснащені кулеметним озброєнням калібру 12,7-мм або 7,62-мм.
Найбільш відомий зразок бойової машини, який іде в розріз із нашим традиційним уявленням про БТР-ри — американський бронетранспортер М113 із 12,7 мм кулеметом. Машина, як відомо, на гусеничному ходу, але належить до БТР-ів. Ще одна машина зі схожою конфігурацією — британський гусеничний бронетранспортер FV432 Bulldog. На нього, зазвичай, встановлюються кулемети калібру 7,62 мм, але в деяких модифікаціях присутні піхотні гранатомети, міномети і навіть 30-мм гармати.
Усі зразки іноземних БМП, що перебувають нині на озброєнні Сил оборони України — на гусеничному ходу і з гарматами 20-мм+. Наприклад, шведська CV 90 з 40-мм гарматою, американська M2 Bradley з 25-мм з гарматою, німецька Marder з 20-мм гарматою.
На знімках БТР-82А (захоплений у якості трофею воїнами ЗСУ) БТР-4Е, FV432 Bulldog, М113А3, FV103 Spartan та M2 Bradley. Фото з офіційної сторінки Генерального штабу ЗСУ у Facebook, а також з офіційних сторінок 47-ї омбр, 80-ї ОДШБр.
Сергій Лемеха для Арміяinform
Залиште відповідь