Навіщо людині друзі після 50 років

Одну жінку у 58 років покинув чоловік і пішов до молодої. Вона планувала як слід постраждати, але не встигла, інформує Ukr.Media.

Їй потрібно було на щось жити, і вона розмістила оголошення про пошук роботи. Як не дивно, зателефонували наступного ж дня і вже по телефону заочно сказали, що вона — головний кандидат на посаду. Оформили миттєво. Колектив — ровесниці жінки.

Вони почали брати її з собою у поїздки, у театр та оперу, у походи, у басейн. Довіряти таємниці та ділитися рецептами. Багато і вдумливо говорити про життя.

"Як же я стільки часу жила без друзів? За чоловіка, в золотій клітці?" — думала жінка. "Я ніби заново народилася завдяки своїм дівчаткам".

А інша жінка йшла ринком і зустріла колишню однокласницю. 100 років не бачились. Однокласниця всунула свій номер телефону і сказала: "Давай дружити". Спочатку було дуже цікаво: вона запрошувала до себе, показувала фотографії, розповідала про те, кого бачила із спільних знайомих. Якось магазинами пройшлися разом.

А тоді стало нестерпно нудно. Однокласниця записувала кілометрові голосові повідомлення. Про те, що бачила у серіалі. Про те, як їй самотньо однієї. Про те, що їй сьогодні болить. І про те, що після обіду вона збирається випрати білизну, а ввечері — приготувати рибу з броколі.

І жінка подумала: "Та навіщо вона потрібна, дружба ця?".

Чи потрібна дружба після 50?

Коли сил менше, ніж у молодості. Коли хочеш витрачати їх з розумом. Коли уникаєш будь-якого стресу та конфлікту. Коли все про все знаєш і не хочеш витрачати слова та енергію марно.

Що можуть дати тим часом друзі? Що ми можемо їм дати?

Фома Аквінський, італійський філософ, зробив висновок:

«Щасливій людині потрібні друзі, і не для того, щоб отримувати з них користь, бо вона і сама процвітає, і не для того, щоб захоплюватися ними, бо вона володіє досконалими захопленнями доброчесного життя, але власне для того, щоб творити добрі справи для цих друзів».

Ось із цього місця, будь ласка, докладніше. Що то за добрі справи?

Як співала стара Шапокляк:

«Хто людям допомагає — той витрачає час дарма. Хорошими справами прославитись не можна».

Говорячи "справи" — ми часто маємо на увазі зусилля та вигоду. І підраховуємо — скільки залишиться у нас, якщо ми частину віддамо іншому. Навіть вислухати людину — вже праця. Людину треба в повному розумінні слова любити та поважати, щоб дарувати їй свій час. Потрібно потребувати її не менше, ніж вона потребує вас.

Як тільки баланс втрачається — дружбу хочеться припинити.

І все ж таки не обов'язково проживати життя за іншу людину. Няньчити його дітей, виховувати чоловіка, годувати кота, гасити борги.

Іноді досить злегка доторкнутися до чужого життя, щоб зробити своє краще.

«Найкращий спосіб підняти собі настрій — це спробувати підбадьорити когось іншого», — Марк Твен.

Щастя — це те, чим можна прямо сьогодні і зараз поділитися з іншими, щось крихітне, тендітне і страшенно важливе — сьомга у четвер, якою так любить ласувати хатня робітниця. Відріз найкращої вовни для найдорожчої подруги. Теплий автограф на подарованій книзі. Або десять найсмачніших тістечок із французької кондитерської.

Джерело