Компенсації від РФ: в Гаазі обговорили створення комісії з розгляду заяв

Компенсації від РФ: в Гаазі обговорили створення комісії з розгляду заяв

Фото: Ірина Мудра/Facebook У Гаазі обговорили роботу майбутньої комісії з розгляду заяв для України

Досягнуто згоди щодо основних принципів роботи майбутньої комісії. Вона має запрацювати до кінця 2025 року.

У Гаазі команда Офісу президента та Міністерства юстиції України закінчила роботу першої підготовчої зустрічі по міжнародному інструменту для створення комісії з розгляду заяв для України, в рамках відшкодування збитків через агресію Росії. Про це повідомила заступниця керівника ОП Ірина Мудра в Facebook в середу, 10 липня.   За її словами, у зустрічі взяли участь представники 51 країни з усіх континентів, ЄС і Ради Європи.  
  “Росія має заплатити за свої злочини і компенсувати всі збитки! За результатами роботи ми досягли згоди щодо основних принципів роботи майбутньої комісії і поставили мету запустити її до кінця наступного року”, – написала Мудра.   Заступниця керівника ОП зазначила, що цьому передуватиме велика робота по узгодженню, прийняттю і ратифікації нового міжнародного інструменту, перший проєкт якого вже був презентований для обговорення.     У листопаді 2022 року Генеральна Асамблея ООН визнала, що Росія має заплатити за збитки і рекомендувала створити міжнародний компенсаційний механізм. Це рішення ГА ООН заклало основу для одного з ключових положень 7 пункту Формули миру президента Володимир Зеленського – відшкодування збитків.
  Міжнародний компенсаційний механізм складатиметься з трьох елементів: Реєстру збитків, комісії з розгляду заяв та компенсаційного фонду.
Перший елемент – Реєстр збитків – був заснований в травні 2023 року Радою Європи, і у квітні цього року він почав приймати заяви по першій з 44 категорій. Наступні 12 категорій будуть запущені найближчим часом.
  “Робота з притягнення Росії до відповідальності триває. Попри те, що міжнародні процеси зазвичай вкрай повільні, ми задали чудовий темп і впевнено рухаємось до результату – відновлення справедливості для всіх, хто постраждав від російської агресії проти України, покарання агресора та відбудова України”, – наголосила Мудра.

Нагадаємо, Міжнародний реєстр збитків від російської агресії вже отримав близько 200 заявок на компенсацію від українців.

Джерело