“Чи стануть вони новими Адамом і Євою?”: Чи здатні дві людини заново заселити планету

Що якщо на планеті відбудеться глобальна катастрофа і в живих залишаться лише дві людини, чоловік і жінка? Чи зможуть вони знову заселити Землю? Які шанси у людства знову відродитися за таких умов, інформує Ukr.Media.

Ви, напевно, чули про Адама та Єву, перших людей на Землі по Біблії. За цією версією виходить, що всі люди походять від двох людей. Чи можливе це з погляду науки?

Історія показує: шансів майже немає

Раніше багато правлячих династій укладали близькоспоріднені шлюби для збереження влади чи чистоти крові. Результатами таких шлюбів ставали тяжкі генетичні захворювання та безплідність.

Показовий приклад з історії — Габсбурги. Члени цієї династії правили у половині земної кулі: Австрії, Угорщини, Іспанії, Португалії та інших країн. І щоб не розпорошувати свої землі, її представники одружилися виключно один на одному.

Особливо відзначилася іспанська гілка Габсбургів та її останній представник Карл II. У той час, коли звичайна людина має у п'ятому поколінні 32 різних предків, Карл мав лише 10. Четверо його братів загинули ще в дитинстві. Сам він страждав від цілого ряду захворювань, зовнішніх каліцтв і безпліддя. Рід на ньому перервався.

Також відзначився Стародавній Єгипет: наслідками кровозмішання серед знаті були: подовжена голова, хвороби опорно-рухового апарату, розлади нервової системи та дуже висока смертність.

Фараон Тутанхамон прожив всього 17 років і все життя страждав від окостеніння тулуба вище за поперек. Він не міг повернути голову та повертався всім тілом. Його батько Ехнатон мав подовжені кістки рук і ніг, витягнуте обличчя, тіло жінки, проблеми з серцем і очима. Тривалість життя правителів зазвичай не перевищувала 30-40 років.

Вихід один: щоб знову заселити планету, потрібно зменшити шанс появи генетичних мутацій.

Як уникнути генетичних відхилень і звідки вони беруться

Статевий зв'язок між родичами по-науковому називають інбридинг. І проблема в тому, що з кожним новим поколінням, у нащадків зростатиме кількість мутацій — так проявляється інбредна депресія.

Чому так? Гени людини діляться на домінантні (активні) та рецесивні (неактивні). І найчастіше рецесивні гени бувають дефектними, ушкодженими. Їх може придушити здоровий домінатний ген, але тільки якщо він є.

Оскільки гени передаються дітям відразу від двох батьків, кожне нове покоління успадковуватиме дедалі більше рецесивних генів. Пошкоджені гени знизять життєздатність дитини, призведуть до мутацій та хвороб.

Звичайно, якщо на кожен пошкоджений рецесивний ген припадатиме здоровий домінатний, тоді жодних відхилень у розвитку не буде, і нащадки житимуть довго та щасливо. Але такого не буває: у жодного з людей немає ідеального генетичного коду без мутацій та помилок.

Шанс того, що виявиться рецесивний ген — 50% і згодом зменшуватиметься. Теоретично, якщо кожному поколінню везтиме, то двоє людей цілком зможуть заселити світ. Але шанс подібного — менше 0.000000001%

І ще: ці дві людини повинні мати супер-здоров'я, харчуватися здоровою їжею і жити у сприятливому кліматі. З цими умовами ймовірність заселення планети зменшується ще більше.

І все ж таки шанс є

Група генетиків з Чикагського університету на прикладі громади гуттеритів довела, що невелика група людей може дати життєздатне потомство. Так, 64 засновники громади за 13 поколінь змогли дати потомство у 1642 особи.

Є схожі приклади у світі тварин. Так, завдяки кровозмішенню намагаються вижити гірські горили. Населення відчуває важку інбредну депресію, проте на подив вчених, все ще здатна відновити свою чисельність.

Джерело